עורך דין פלילי
 
רחוב המנופים 8  (בית אופק),  הרצליה פיתוח,   טל':  09-9568980,  פקס: 077-5558572
   
                                    צור קשר פורום русский רקע אישי עמוד הבית

הסדר טיעון - כדאי או לא ?

 
 

הסדר טיעון – כדאי או לא ? - מאת עורך דין פלילי יוסי לין

בעקבות הרשעת הנשיא לשעבר משה קצב וגזר הדין החמור שהוטל עליו, לאחר שדחה את הסדר הטיעון המקל שהוצע לו, נשמעים קולות רבים שאומרים שהלקח הוא שאם מציעים לך הסדר טיעון - "תחטוף". 

כשקולות אלו נשמעים מהציבור הרחב ניתן להבינם, אך כשקולות אלו נשמעים גם בקרב עורכי דין ובפרט סנגורים רבים, אמירות אלו בעיניי צורמות.

האם זה נכון ? האם כדאי לערוך תמיד הסדר טיעון ?

ראשית, אני מתנגד נחרצות לאמירה שאם אתה נאשם או סנגור ומציעים לך הסדר טיעון כדאי לך לחטוף אותו אחרת תקבל עונש חמור יותר בבית המשפט. להשקפתי, אין מקרה אחד דומה למשנהו, ויש נתונים רבים המשפיעים על ההחלטה האם כדאי לערוך הסדר טיעון, ולכן כלל גורף בוודאי ולא מתאים.

לכן אין מקרהו של משה קצב, דומה למקרה של פלוני, ובכל מקרה יש לערוך את השיקולים האינדיבידואלים.

ראשית, יש להעריך את סיכויי הזיכוי קודם כל בהתחשב בחומר הראיות בתיק ובחומר ראיות חיצוני, וכן יש לתת משקל לזהות השופט שדן בתיק.

שנית, יש להעריך מהו הסיכון, כלומר מה המצב הגרוע ביותר שיכול להסתיים המשפט.

שלישית, מה טיבו של ההסדר המוצע. עד כמה הוא "חוסך" סיכון, ועד כמה הוא קשה מבחינת הנאשם, כלומר מה רמת הויתור של הנאשם, שמוותר על סיכוייו לצאת זכאי בתיק. 

ייתכן ואותה אמירה ש"כדאי לחטוף הסדרי טיעון" מבטאת את חוסר האמון "לצאת זכאי" בבית משפט לאחר ניהול הוכחות. המצדדים בגישה זו מצביעים על אחוזי ההרשעה הגבוהים.

אולם, לדעתי, אין להירתע מאחוזי ההרשעה הגבוהים, שכן גם בעניין זה אין תיק דומה למשנהו. אם בתיק ספציפי חומר הראיות הוא דל או ניכר חוסר מהימנות בולט בעדי התביעה המרכזיים, הרי תיק כזה לא דומה לתיקים אחרים, והתבוננות בסטטיסטיקה של אחוזי ההרשעה עלולה להביא לשיקול דעת מוטעה ביחס לסיכויי הזיכוי.

יש כמובן גם להתחשב בעמדת הנאשם, אם כי לסנגור יש תפקיד מרכזי בהחלטה האם לערוך את הסדר הטיעון, והעמדה וההמלצה של הסנגור הינה פקטור מכריע בהחלטה הסופית אשר הינה של הנאשם, האם לערוך את הסדר הטיעון.

לסיכום - בהחלט לא הייתי מקיש ממקרהו המפורסם של משה קצב למקרים אחרים. חשוב מאד לעשות שיקול דעת מושכל ומקצועי ביחס לכל תיק ותיק, ויש מיקרים בהם סיכויי הזיכוי טובים, ובהם ראוי לא לערוך הסדר טיעון ולנהל את התיק "עד הסוף".

לחזרה לעמוד המאמרים


 

תפריט האתר  עורך דין גירושין,עורך דין פלילי, עורכי דין בראשון לציון, עורך דין גירושין

CS Media :בניית אתרים באינטרנט